WORLD ORDER (J-Music #1)

Majówkowe obiawienie

Ot w trakcie weekendu majowego w tle leciała playlista z Youtube’a. I tegoż samego dnia niezgłębione odmęty i zawiłe meandry algorytmy platformy poleciły mi (ba, włączyły!) do posłuchania niepozorny kawałek „HAVE A NICE DAY” japońskiego zespołu WORLD ORDER. Początkowo nie zwróciłem większej uwagi na utwór, jednak to jedno odtworzenie sprawiło, że piosenka wpadła do historii i playlisty.

I tak kilka dni później, kiedy przeglądałem wideoklipy do różnych moich lubianych piosenek, to znowu mi się objawili. Ot tekst nie był zbytnio skomplikowany, melodia z pogranicza pop’u i synthpop’u, czyli raczej nie moje klimaty. Lecz to co mnie urzekło, wręcz skradło moje serce, to wideoklip, który okazał się bombą! Siedmiu Japończyków ubranych jak typowi salarymeni wykonywało w publicznych miejscach zsynchronizowany układ robot dance. Niby nic, jednak połączenie tej stylówki, poziomu precyzji, charakterystycznych ruchów oraz autentycznej reakcje ludzi, którzy przypadkiem (albo celowo!) znaleźli się na ich klipie sprawiło, że chciało się więcej.

Niebawem proste teksty stały się zaletą, a melodie zaczęła być bardzo chwytliwa, aż się chciało również śpiewać oraz dołączyć do układu. Szybko przejrzałem kanał WORLD ORDER na Youtube, by ku mojej radości znaleźć więcej chwytliwych utworów, niesamowitych układów, czy okazji do uśmiechu na twarzy. Bo tak, ich muzyka i wideoklipy sprawiają radość. I z utworów, występów na żywo, czy spotkań z fanami, widać, że im to również sprawia radość. A chyba nie ma lepszej reklamy jakości 😉 Wracając do wykonania wideoklipów, to układy są wykonywane w różnych, często zatłoczonych, miejscach. Na przykład Shibuya Crossing, dworce, lotniska, targowiska, parki rozrywki, restauracje. Część „postronnych” przygląda się i nagrywa taniec, inni próbują uciec z pola widzenia, jeszcze inni robią coś by wyróżnić się z tłumu, są też próbujący naśladować ruchy oraz oczywiście tacy, co robią swoje nie przejmując się zespołem. Reakcje ludzi są też różne w zależności od kraju kręcenia. Zespół nie tworzył wideoklipów wyłącznie w Japonii, ale również w Indiach, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Francji, Tajlandii, czy Niemczech.

Od MMA do menbandu

Bardzo ciekawa jest też geneza zespołu. Wszystko zaczęło się od Genki’ego Sudo, który w latach 1998-2006 był całkiem niezłym i znanym zawodnikiem MMA o pseudonimach Neo-Samurai, czy Transforming Trickster. Specjalizujący się w brazylijskim jiu-jitsu oraz widowiskowych wejściach Genki w trakcie swojej kariery stoczył 21 pojedynków, spośród których 16 wygrał (pokonał m.in. sławnego Butterbean’a), a przegrał 4 (z czego 3 na punkty). W trakcie K-1 Dynamite! 2006 pokonał Damacio Page’a, po czym ku zaskoczeniu wszystkich ogłosił swoją emeryturę. Następnie przez pewien okres czasu był managerem zespołu wrestlingowego Uniwersytetu Takushoku (ze sporymi sukcesami) oraz aktorem (w Kamen Raider W).

Genki Sudo vs Butterbean Źródło: https://www.wingchunnews.ca/

Kiedy Genki był młodszy, to miał dwa marzenia. Bycia profesjonalnym „wojownikiem”, jak już zauważyliście, udało mu się dokonać. Drugim marzeniem było stanie się muzykiem. Niestety atletyczna przeszłość nie ułatwiała tego zadania, więc Genki postanowił więc stworzyć swój nowy wizerunek, całkowicie odmienny od dotychczasowego. Tak w 2009 roku narodził się projekt WORLD ORDER, do którego początkowo dołączyło 4 dodatkowych członków, a niedługo potem menband posiadał ich już łącznie 7. Genki był odpowiedzialny za muzykę, teksty, koncept, kiedy pozostali członkowie byli wysoko wykwalifikowanym tancerzami.

Źródło: https://matcha-jp.com/

Wyjątkowy styl WORLD ORDER charakteryzuje się, jak już wcześniej pisałem, wyjątkowo złożonymi i perfekcyjnie zsynchronizowanymi choreografią, chwytliwą i podnoszącą na duchu muzyką oraz garniturami. Ich ubiór jest właśnie zarówno odniesieniem, jak i parodią zachodniego stereotypu o Japończykach będących „salarymenami”. Genki chciał po prostu „przekuć stereotyp w coś fajnego”. Oczywiście ich intrygujący i przyciągający styl sprawił, że szybko się wybili w Internecie, a niektóre z ich wideoklipów mają po kilkanaście milionów wyświetleń (a „HAVE A NICE DAY” ma ich nawet 36 milionów!).

WORLD ORDER to nie jedna osoba

Sukces zespołu był możliwy tylko dzięki zgranej ekipie. Przez 12 lat istnienia WORLD ORDER część nowych osób przychodziło, część odchodziło, więc warto jest przyjrzeć każdemu z osobna, bo często są to osoby o ciekawych profilach i zainteresowaniach.

GENKI SUDO – Aktywny członek WORLD ORDER od założenia zespołu do 1 sierpnia 2019 roku, kiedy to dostał się do polityki do Izby Radców, obecnie nieaktywny. Założyciel, kompozytor, producent i dyrektor zespołu. Poza wspomnianymi wcześniej aktywnościami, jest też kaligrafem i pianistą. Posiada w Tokyo rybną sklepo-restaurację „Genki-na Sakanayasan”.

Źródło: https://worldorderfan.tumblr.com/

HAYATO UCHIYAMA – Pseudonim „Ucchy”. Aktywny członek WORLD ORDER od założenia zespołu. Poza byciem tancerzem jest także wyszkolonym aktorem i zaangażowanym ekologiem. Niedawno opuścił Tokyo i przeprowadził się na wieś, gdzie prowadzi samowystarczalne życie – uprawia własne pole. Pracuje w niepełnym wymiarze godzin w barze „RITI” w Shinjuku w Tokyo, którego właścicielem jest inny członek WORLD ORDER – Ryuta Tomita. Jego hobby to sake, herbata oraz bouldering.

Źródło: https://worldorderfan.tumblr.com/

AHIHIRO TAKAHASHI – Pseudonim „Aki”. Aktywny członek WORLD ORDER od założenia zespołu do 1 września 2020 roku. Poza byciem tancerzem jest także wyszkolonym aktorem teatralnym oraz ilustratorem. Po odejściu z zespołu rozpoczął projekt HASHIGOTAKA, który jest grupą artystyczną, która samodzielnie planuje, wykonuje i produkuje filmy, teksty i różne działania artystyczne, koncentrując się na teatrze. Jego hobby to rysowanie i film. Lubi koty i tatuaże, gra trochę na gitarze.

MASATO OCHIAI – Pseudonim „MST”. Aktywny członek WORLD ORDER od stycznia 2010 roku do 7 sierpnia 2017 roku. Poza byciem tancerzem jest także karateką i fotografem. Ułożył program ćwiczeń z wykorzystaniem ruchów karate nazwany KARATECISE. Prowadzi lekcje nauki tańca online, współzałożyciel grupy tanecznej BLACKBELT, w której występuję z innymi byłymi członkami – Ryo Noguchi’m i Kiyoyuki Sakiyamą. Jego hobby to manga i anime.

Źródło: https://worldorderfan.tumblr.com/

YUSUKE MORISAWA – Pseudonim „Mr. Tom Yam Kung”. Aktywny członek WORLD ORDER od założenia zespołu. Poza byciem tancerzem jest także kucharzem, który pracował w wielu restauracjach. Stworzył swoją własną markę czekolady 'D’RENTY Chocolate’, której jest aktwynym CEO. Poza gotowaniem (w szczególności potraw włoskich) lubi wino i … czekoladę.

Źródło: https://worldorderfan.tumblr.com/

TAKASHI JONISHI – Pseudonim „Joony”. Aktywny członek WORLD ORDER od sierpnia 2011 roku do 28 maja 2018 roku. Poza byciem tancerzem ukończył inżynierię na Uniwersytecie Tokijskim, choreograf i twórca filmów. Stworzył grupę artystyczną AIR FOOTWORKS. Obecnie występuje w różnych wydarzeniach w całej Japonii. Lubi aktywność fizyczną i psy.

Źródło: https://worldorderfan.tumblr.com/

RYUTA TOMITA – Pseudonim „Tomizo”. Aktywny członek WORLD ORDER od 2013 roku. Posiada doświadczenie taneczne od czasów liceum. Ukończył uniwersytet w dziedzinie ekspresji artystycznej. Gra trochę na perkusji i gitarze. Jest właścicielem i prowadzi bar „RITI” w Shinjuku w Tokyo. Obecnie prowadzi czaty na żywo z fanami i gośćmi specjalnymi. Jego hobby to sake i sauna.

Źródło: https://worldorderfan.tumblr.com/

TAKURO KAKEFUDA – Pseudonim „Takuro”. Aktywny członek WORLD ORDER od kwietnia 2019 roku do 8 września 2020 roku. Posiada doświadczenie taneczne w hip-hop’ie i jazz’ie. Poza tańcem śpiewa, jest modelem, choreografem, występował w filmach i reklamach. Występował również w teatrze. Jego hobby to oglądanie filmów.

Źródło: https://www.worldorder-fansite.com/

KEISUKE KIMURA – Pseudonim „Doru”. Aktywny członek WORLD ORDER od kwietnia 2019 roku. Rozwija swoją karierę taneczną w różnych bitwach tanecznych i mistrzostwach. Jego hobby to anime, spacerowanie i japoński taniec.

Źródło: https://www.worldorder-fansite.com/

KOSUKE SHIZUNAGA – Pseudonim „Shizu”. Aktywny członek WORLD ORDER od kwietnia 2019 roku (jest również najmłodszy spośród wszystkich członków WO). Rozwija swoją karierę taneczną w różnych bitwach tanecznych i mistrzostwach. Prowadzi szkołę taneczną w Tokyo. Lubi fotografię, film i grafikę. Jego hobby to sake, piesze wycieczki i kendama (tradycyjna japońska zabawka zręcznościowa).

Źródło: https://www.worldorder-fansite.com/

W zespole byli jeszcze wspomniani wcześniej Kiyoyuki Sakiyama (pierwszy lider, tancerz, jeden z założycieli, odszedł z WORLD ORDER w 2011 roku) i Ryo Noguchi (tancerz i choreograf, jeden z założycieli, odszedł z WORLD ORDER w 2013 roku).

Co przyniesie przyszłość

W grudniu 2019 roku miał miejsce koncert WORLD ORDER Live in Budokan z okazji 10 rocznicy istnienia zespołu. Ku zaskoczeniu wystąpili w trakcie niego zarówno Genki Sudo (już jako członek Izby Radców) oraz Masato Ochiai. W jego trakcie okazało się, że Genki odszedł ze świata sztuk walki na rzecz polityki, a WORLD ORDER był sposobem na przekazanie jego poglądów za pomocą muzyki.

Wiadomo jaki nieprzewidywalny był rok 2020, który wpłynął również na działalność zespołu. W marcu zespół ogłosił, że z powodu rozszerzenia działalności członków w innych dziedzinach, co niestety utrudniło wspólne planowanie prób i występów. Wszyscy członkowie pozostają, a WORLD ORDER nadal działa, jednak zamiast stałego składu, udział będą brali Ci członkowie, którzy akurat będą mieli ku temu możliwości. Niestety z powodu pandemii COVID-19 żadne aktywności nie są wykonywane ze strony zespołu.

Sytuacja na świecie się pogarszała, zespół miał przerwę i niestety część członków ogłosiła swoje odejście z WORLD ORDER. 1 września zrobił to Akihiro Takahashi, a tydzień później Takuro Kakefuda. Jedynym wydarzeniem związanym z zespołem jakie miało miejsce później to wydanie 2 grudnia 2020 roku single’a „Let’s Start WW3”. Jaki los czeka dalej zespół? Czy jest szansa na reaktywację? Tego niestety nie wiadomo.

A szkoda, bo przesłanie jakie niesie ze sobą WORLD ORDER jest szlachetne: „Poprzez swój taniec i humor, nietypowa forma ekspresji grupy jest po części przesłaniem politycznym, a po części komentarzem społecznym. Ten zespół, zawsze nienagannie ubrany w garnitury, ma za zadanie inspirować innych, zmieniać na lepsze i rozpowszechniać przesłanie – WSZYSCY JESTEŚMY JEDNOŚCIĄ”.

Dodatkowe informacje o zespole

Oficjalna strona WOLRD ORDER: http://worldorder.jp/

Strona fanowska po angielsku: https://www.worldorder-fansite.com/

Profil zespołu na Facebook’u: https://www.facebook.com/worldorder.idl/

Fanowski profil zespołu na Instagramie: https://www.instagram.com/worldorder_intl_fansite/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *