Gra o Tron: Matka Smoków Unboxing (Marcinkowe gry planszowe #2)

Gra o Tron – 2 edycja

Gry planszowej „Gra o Tron” chyba nie muszę nikomu przedstawiać. A na pewno wszyscy z mojego otoczenia ją dobrze znają, bo kiedyś była to najbardziej wałkowana przez nas gra 😉 Jest to dodatkowo bardzo bliski mego serca tytuł, który zapoczątkował moje zamiłowanie do nowoczesnych planszówek (jedna z pierwszych gier z mojej kolekcji) oraz zainteresował mnie uniwersum Pieśni Lodu i Ognia (jeszcze nie miałem wtedy okazji obejrzeć serialu).

Gra jest przeznaczona na od 3 do 6 graczy, chociaż z własnych doświadczeń wiemy, że nie ma sensu do niej siadać w niepełnym składzie – wtedy zawsze ktoś ma sporo fory i ma ułatwioną drogę do zwycięstwa. A nie łatwo jest zebrać tyle osób na partyjkę, która trwa powyżej czterech godzin (nie wierzcie, że się uwiniecie szybciej). Z czasem, a w szczególności jak grają weterani, gra trochę zaczyna się nużyć przez swoją powtarzalność. Każdy ród ma swoje optymalne rozpoczęcie i jest to bardzo przewidywalne. Dwa wcześniejsze dodatki wprowadzały nowe Karty Rodu, ale nie wpłynęło to znacząco na dynamikę rozgrywki. Pomimo powyższych wad, gra nadal jest wysoko w rankingu Gameboard Geek. Fani od wielu lat stękali, że chcą odświeżenia gry, dodania nowych mechanik, a w szczególności rodu Targaryen’ów. W końcu po wielu latach (ośmiu!!) ich prośby zostały wysłuchane i w polskich sklepach (wydawcą w kraju jest Galakta) wylądował prawdziwy dodatek, który wywraca Westeros do góry nogami. Poznajcie Matkę Smoków!

Pudełko dodatku w porównaniu do podstawki – małe, ale napakowane kontentem!

Matka Smoków – zawartość

Poza fanbojami, każdy zastanowi się, czy dodatek nie jest po prostu skokiem na kasę. Często zdarza się, że do bardzo popularnych gier wydawane są dodatki kosztujące fortunę, a nie wnoszące nic ciekawego do rozgrywki. Cena katalogowa Matki Smoków wynosi 159,90 zł, a więc porównywalnie do podstawki porządnej gry (można spokojnie kupić za 139,90 zł – mi się udało ją wyrwać za 131,50 zł). Czy więc warto wydawać taką kwotę na reanimację gry? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na końcu wpisu 😉

No dobra, więc co takiego skrywa w sobie to niewielkie pudełeczko? Oj całkiem sporo. W środku znajdziemy:
* 1 planszę Essos
* 2 zasłonki gracza (Targaryen i Arryn)
* 48 plastikowych jednostek (23 Arryn, 25 Targaryen)
* 1 rozszerzenie toru Wpływów
* 1 nakładka na Orle Gniazdu
* 1 nakładka na Zimną Wodę
* 2 żetony Garnizonów
* 1 żeton Wojsk Neutralnych Braavos
* 5 żetonów Siły Smoków
* 21 kart Rodu (1 zestaw dla Arryn’ów i 2 zestawy dla Targaryen’ów)
* 7 kart Przygotowania Wasali
* 7 kart Rodu Wasala
* 10 kart Westeros talii IV
* 12 kart Pożyczek
* 40 żetonów Władzy
* 30 żetonów Rozkazów
* 20 żetonów Lojalności
* 3 żetony Wpływów (Arryn)
* 2 żetony Zaopatrzenia
* 2 żetony Zwycięstwa
* 16 Rozkazów Wasali (4 komplety)
* 24 Rozkazów Morskich (!!)
* 14 żetonów Ulepszenia/Osłabienia Obszaru

Uff, jak widzicie, to całkiem sporo tego. Pod tym względem nie można mieć zastrzeżeń, bo w stosunku do ceny dali całkiem sporo komponentów, które jakością nie odbiegają od podstawki. Oczywiście na karty polecam zakupić koszulki na karty – na duże standard american, a na małe mini american. Znacząco przedłużą ich żywotność pomimo napiętych rozgrywek 😉

Pełna zawartość dodatku – jeszcze przed wyjęciem komponentów z wyprasek

Przygotowanie do gry

Pierwszą istotną zmianą w stosunku do podstawki jest wprowadzenie dwóch nowych rodów – Arryn’ów i Targaryen’ów. Umożliwia to granie nawet w 8 osób! Nadal można grać w 3 osoby, lecz teraz nie ma już terenów neutralnych. Brakujących gracz uzupełnia się wasalami kontrolowanymi na zmianę przez walczących. Ale o tym później. Aby przygotować planszę, należy położyć dwie nakładki terenu odpowiednio na Orle Gniazdu oraz Zimną Wodę. Dzięki temu tereny koło Arryn’ów są bardziej zbalansowane i nie padną po pierwszej turze. Następnie należy dołożyć rozszerzenie Toru Wpływów. Jeśli w grze będą prowadzeni Targaryen’i, to dokładamy też planszę Essos. Spora się ta mapa robi i na pewno nie zmieści się na zwykłym stole – możliwe że konieczna będzie gra na podłodze. Dodatkowo rozmieszczenie poszczególnych elementów planszy jest mało wygodne – Essos jest oddzielone torami punktacji, zaopatrzenia i wpływów. Widać, że dodatek nie był planowany wraz z wydaniem podstawki. By to naprawić można nabyć specjalną matę do gry, która porządkuje jej obszar. Jednak jej koszt jest zatrważający. Jeśli ktoś ma dryg do majsterkowania, to pewnie może samemu przerobić planszę, by dało się z niej wygodniej korzystać.

Pełny obszar gry z dodatkiem – zajmuje sporo miejsca i nie zmieści się na standardowy stole

Wasal Wasalowi Wasalem

Wasale zostali wprowadzeni do gry celem balansu w przypadku mniejszego składu graczy. Kiedy wszyscy intryganci wybiorą swoje rody, to te z Westeros, które zostały bezpańskie, stają się Wasalami. Targaryen’owie nie mogą być Wasalem, więc jeśli nikt ich nie wybrał, to nie uczestniczą w grze (to samo dzieje się z planszą Essos). Każdy ród ma swoją kartę rozstawienia Wasala, która pokazuje, jak należy przygotować go do gry.

Nowe żetony z dodatku

Wasale są kontrolowani na zmianę. Na początku każdej tury, osoba będąca na szczycie toru Żelaznego Tronu wybiera wasala, którego chce w tej rundzie kontrolować. Następnie z pozostałych rodów wybiera kolejna osoba i tak dalej. Co jest istotne, nie można atakować swojego Wasala. Każdy Wasal posiada cztery Żetony Rozkazu, które można użyć. Są to: Marsz 0, Obrona 3, Najazd/Wsparcie 1, Obrona 1/Mobilizacja. Możliwości są ograniczone, ale to i tak o wiele więcej niż wcześniejsze neutralne wojska. W przypadku bitwy z udziałem Wasala, nie używa się jego kart Rodu, tylko specjalnej talii Wasala. Tasuje się ją, a gracz pobiera losowo trzy karty z których może wybrać jedną na użytek bitwy.

Karty rozstawień Wasali oraz karty Rodu Wasala

Ogień i Krew

Rody Westoros muszą zdobyć siedem terenów z zamkami/twierdzami w celu wygrania gry. Targaryen’owi mają zupełnie inne zadanie.
Ich bazą wypadową jest Essos za Wąskim Morzem, i zamiast zdobywać tereny, muszą uzbierać siedem Żetonów Lojalności, które są rozmieszczane w Westeros za pomocą nowej talii wydarzeń. Wystarczy, że na chwilę przejmą teren z żetonem, by zagarnąć go na stałe. Z tego powodu zarówno nikomu nie wadzą, jak i wszyscy wspólnie mogą się przeciwko nim zjednoczyć. W przypadku Daenerys duże znaczenie ma polityka. Jej ród zawsze jest na ostatnich miejscach Torów Wpływów, ale … może wspomagać w licytacji inne rody. Dzięki temu może dyktować co się stanie w Westeros. Warto mieć jej poparcie, jednak trzeba uważać, by za mocno nie urosła w siłę, bo nie będzie się już dało jej zatrzymać!

Karty IV Talii Westeros

Oczywiście, skoro mamy Matkę Smoków, to i musimy mieć też smoki. Targaryen’owie zaczynają rozgrywkę z trzema smokami, które są nową jednostką. Początkowo ich siła wynosi 0 i rośnie o jeden co dwie tury. Tak więc jeśli przeżyją do 10 tury, to ich siła bojowa będzie wynosiła 5. O ile przeżyją, bo są to jedyne jednostki, których nie można ponownie zrekrutować. Istotną ich cechą jest też to, że w trakcie ruchu mogą się przenieść na dowolny teren lądu. Mocne.

W pudełku znajdziemy dwie talie kart Rodu Targaryen’ów i jedną talię kart Rodu Arryn’ów. Pozwala to nam na stworzenie dwóch alternatywnych zestawów kart dla wszystkich rodów. Możemy albo standardowo zagrać kartami z podstawki oraz Matki Smoków (Arryn i Targaryen A). Mając dodatki Uczta dla Wron i Taniec ze Smokami możemy utworzyć alternatywny zestaw kart. Bierzemy wtedy wszystkie karty z Tańca ze Smokami, Arrynów z Uczty dla Wron i właśnie Targaryen’ów B z Matki Smoków. Doda to na pewno sporo świeżości do kolejnych partii.

Dwie talie kart Rodu Targaryen’ów i talia Arryn’ów

Żelazny Bank

Kolejną nowością wprowadzoną w dodatku jest możliwość zaciągnięcia pożyczki w Żelaznym Banku. W celu jej uzyskania należy jednej z naszych flot wydać nowy rozkaz Żelaznego Banku. Wtedy za odpowiednią kwotę (1,4 lub 7 żetonów Wpływów) możemy pobrać jedną z wystawionych opcji pożyczek. A jest ich 12. Wśród nich takie cuda jak Człowiek Bez Twarzy (niszczy 1 rycerza i 1 piechura dowolnego przeciwnika), Piromanta (wysadza dowolny zamek), Zbrojmistrz (zmienia zamek w twierdzę), czy różne opcje jednostkowe. Otrzymaną pożyczkę trzeba spłacać. Kosztuje to 1 żeton Wpływów na turę. Jeśli nie jesteśmy w stanie jej opłacić, to posiadacz Ostrza z Valyriańskiej stali niszczy nam jedną jednostkę za każdy brakujący żeton. Jest to kolejna ciekawa mechanika, która może odmienić losy na planszy w mgnieniu oka.

Przykładowe karty pożyczek z Żelaznego Banku

Inne bajery

Dodatkowo rozszerzenie wprowadza trzy mini-zasady:
* Żetony Rozkazów Morskich – każdy ród otrzymuje 3 nowe żetony rozkazów, które może umieścić wyłącznie na obszarach morskich i w portach ze statkami. Wśród nich wspomniany Żeton Rozkazu Żelaznego Banku, Wsparcie oraz Marsz -1.
* Ulepszanie/osłabianie obszarów – poprzez różne akcje możliwe jest ulepszenie/osłabienie obszarów. Możemy albo postawić zamek na terenie, gdzie go wpierw nie było lub zniszczyć istniejący. Dodać lub usunąć symbol władzy, czy beczkę. Sprawia to, że plansza zaczyna żyć i staje się bardziej dynamiczna.
* Obdarowywanie żetonami Władzy – teraz możemy w dowolnym momencie przekazać wybranemu graczowi ile tylko chcemy żetonów Władzy. Chcesz by Martell przycisnąć Tyrella? To rzuć mu pisiont groszy 😉

Zasłonki graczy dla Arryn’ów i Targaryen’ów

Uczta dla Wron

Nie wiem jak wy, ale ja nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł w pełni zagrać z nowym rozszerzeniem. Zebranie ośmiu osób na cały dzień na pewno nie będzie proste, ale może się uda. Fajne jest też to, że jeśli ktoś w trakcie rozgrywki zrezygnuje, to jego ród przemianowuje się na Wasala i gra toczy się dalej.

Jak tylko uda mi się zagrać, to napiszę recenzję dodatku. Na dany moment wydaje się, że Matka Smoków wprowadza masę nowości do Gry o Tron i tchnie w nią drugie życie. Cena za dodatek w porównaniu do ilości oferowanego kontentu jest w miarę ok (140 zł). A czy wy mieliście już styczność z nowym dodatkiem? Jeśli tak, to podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *